Cocktail

Národní park Yosemite

Kilometr vysoká „lezecká stěna“ El Capitan či Yosemitte Falls, vodopád padající z výšky tři čtvrtě kilometrů, to jsou jen dva z mnoha stovek přírodních divů a krás Yosemiského národního parku státu Kalifornia ve Spojených státech amerických. Ročně ho navštíví asi čtyři miliony turistů. Kromě neživé krásy (voda a skalní, zejména žulové útvary) chtějí rovněž vidět i sekvojové háje, v nich lze nalézt olbřímí stromy až tři tisíce let staré. V Yosemitech je všechno mnohonásobně větší, než si turista – a zejména turista přijíždějící z vlídné „české kotliny“ - dokáže představit.

Podle turistických průvodců žije v Yosemitském národním parku asi 240 druhů ptáků a 80 druhů savců (liška šedá, veverky, kuny, rys rudý zvaný bobcat...) V informačních centrech lze získat turistické průvodce s mapkami výskytu nějakého vzácného nebo ohroženého živočišného či rostlinného druhu. Teplota vzduchu v národním parku je závislá na nadmořské výšce (od 600 do 4 000 metrů nad mořem). V Yosemitském národním parku jsou tisíce jezer a jezírek, 2 600 kilometrů vodních toků, 1 300 kilometrů turistických stezek. V nižších polohách, například v Yosemitském údolí, dosahují průměrné teploty až tropických hodnot, zatímco ve vyšších nadmořských výškách se ve stejnou dobu pohybují jen okolo 10 stupňů Celsia.

V parku je pro turisty k dispozici několik návštěvnických center a informačních stanic. Návštěvnická centra se nacházejí v Tuolumne Meadows a Yosemite Valley. V Yosemitském národním parku je kupodivu pouze jediné tábořiště - Camp 4. O místo v něm je velký zájem a na rozdíl od hotelů, motelů a penzionů místo v něm nelze on-line rezervovat. Národní park Yosemite je pro návštěvníky otevřen po celý rok, některé přístupové cesty se však mimo sezónu uzavírají. V blízkosti parku jsou dvě letiště, odkud se lze do parku bez problémů dostat veřejnou dopravou či autem.

Doporučujeme

Partneři

ESO travel

Nalézt nabídku aktuálních zájezdů do národních parků v USA můžete na této stránce na webu CK ESO travel – specialisty na dovolenou do USA a původcem obsahu tohoto webu.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@narodni-parky-usa.cz