Cocktail

Národní park Grand Canyon

Asi nejlepší by bylo vidět Grand Canyon (Velký kaňon) v severní Arizoně ve Spojených státech amerických z výšky. Pouhým okem nelze jeho rozsáhlost obsáhnout. V délce 446 kilometrů (což je tolik co z Olomouce do Mariánských Lázní) jej vyhloubila řeka Colorado. Další díl vykonaly půdní sesuvy, zlomy a jiné geomorfologické jevy. Je místem nejzachovalejších průřezů geologického utváření naší Země. Je možno v něm sledovat různě zbarvené starohorní a prvohorní vrstvy. Obří průrva Grand Canyon je pravděpodobně pět až šest miliónů let stará. V některých místech se Grand Canyon do zemského povrchu zařezává až jeden a půl kilometrů.

Pro svou jedinečnost a impozantní velikost byl už roce 1919 vyhlášen národním parkem. V Grand Canyon je mnoho atraktivních míst, nejnavštěvovanější jsou asi vodopády Havasu. Jsou hodnoceny jako jedny z nejmalebnějších a nejvíce fotografovaných vodopádů na světě. Ústřední vodopád je vysoký 37 metrů a dělí se na dva proudy padající do rozsáhlého jezera. Kaňon s oblibou navštěvují i špičkoví sportovci, kteří se pokoušejí sestoupit k řece Colorado a vystoupat na protější hranu v co možná nejkratším čase. Kaňon je možno sjet na lodi. Každý rok zdolává divoké peřeje Colorada na 20 000 vodáků. Na území parku žije přes 2000 druhů rostlin a živočichů. Je ovšem možno sejít dolů k řece Colorado. Protože je pak třeba vystoupat nahoru, doporučuje se tato procházka jen tělesně zdatným. Grand Canyon je možno prohlédnout si i ze hřbetu muly.

Ve městě Grand Canyon a v přilehlých destinacích je možno sehnat ubytování ve všech cenách. Hlavní informační středisko je v Grand Canyon Village, asi 6 mil na sever od jižního vstupu do kaňonu. Nenároční turisté se mohou ubytovat v kempech, které jsou velmi dobře vybaveny. Hotely, motely a penziony v okolí Grand Canyonu vítají hosty z celého světa.

Doporučujeme

Partneři

ESO travel

Nalézt nabídku aktuálních zájezdů do národních parků v USA můžete na této stránce na webu CK ESO travel – specialisty na dovolenou do USA a původcem obsahu tohoto webu.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@narodni-parky-usa.cz